Każda pora roku wymaga odpowiedniego obuwia. Szczególnym wymaganiom muszą sprostać kozaczki i buty na jesień. Te dwie pory roku, charakteryzujące się duża wilgotnością i raczej umiarkowanym ciepłem, wymagają zastosowania dobrego, ciepłego i nieprzemakalnego obuwia. Jednak nie oznacza to, że przez te dwie pory roku musimy chodzić w kaloszach.

Świetne, modne zamszowe kozaczki, czy też długie muszkieterki stanowią  propozycję na zimę. Doskonałe na jesienne chłody będą krótkie botki, które nie tylko ochronią stopę przed zimnem, ale także przed wilgocią. Szczególnie pięknie prezentują się odpowiednio zaimpregnowane zamszowe buciki, które sprawdzą się także w czasie deszczowej pogody.

Wybór botków na jesienne chłody jest tak ogromny jak choćby dziecięcych bucików zimowych. Fasonów botków na jesiennych jest bardzo wiele. Coś dla siebie znajdą zarówno panie preferujące buciki z nieco dłuższą cholewką, sięgającą1/4 łydki, a także te panie, które wolą, by bucik kończył się na wysokości kostki. Botki takie mogą być sznurowane lub zasuwane na zamek błyskawiczny, zazwyczaj umieszczony z boku lub na pięcie, ale są także fasony po prostu wsuwane.

Buty jesienne mogą być gładkie, bez dodatków, jednak bardzo często buty są zdobione futerkiem, klamrami lub frędzelkami.

Botki jesienne różnią się także między sobą podeszwą. Największą popularnością cieszą się botki na obcasie, czy to na wąskim, wysokim, jak również na nieco niższym i grubszym. Niektóre fasony bucików na jesień przypominają nieco marszczone saszki z bardzo niskimi obcasami. Wybór zależy przede wszystkim od tego, jaką wysokość obcasa preferuje dana kobieta.

Krótkie botki doskonale sprawdzają się zarówno do pracy, do szkoły, jak i na spacer. Dobrze komponują się zarówno ze spódnicami i sukienkami, tak długimi jak i krótkimi, jak również ze spodniami. Fasony z szerszą cholewką, te nieco wyższe lepiej jednak prezentują się z rurkami lub nieco zwężanymi nogawkami. Jesienne zamszowe botki dostępne są w wielu kolorach.